Бојана Вунтуришевиќ и Алембик | ПРВО ПА ЖЕНСКО концерт
Бојана Вунтуришевиќ и Алембик | #ППЖ11
📆 13 мај
⌛ 21 часот
📍 МКЦ Денсинг сала
🎟 https://bileti.mkc.mk/index.php?id=1222
 
Во пролет се будиме и сакаме свежи и убави работи, нешто како овогодинешната концертната програма на ППЖ11. 🍓
 
🌿 Под мотото „старите дефиниции не ни беа од полза, ни нам, ни на Земјата што нѐ крепи*“, звукот на Прво па женско оваа година е многу нов, многу свеж, експериментален и многу автентичен. Затоа одиме со малку „капиталистички блуз“ и малку „алхемиски звуци“, нешто што ќе не инспирира и ќе ги раздразни сите наши сетила. Слушаме артист(к)и кои инспирираат со својата автентичност и уникатност и ни даваат нови дефиниции и нови простори за истражување.
 
 
🍓 Бојана Вунтуришевиќ, една од најактуелните кантавторки во регионов, доаѓа во МКЦ на 13 мај! Вунтуришевиќ ја знаеме како како пејачка на инди поп бендот Svi na pod! А од 2016 година почнува и со соло кариера. Нејзиниот деби албум Daljine доби многу позитивни критики и признанија, а во 2021 година со песната „Пари“, го најави и вториот албум „Ljubav“, кој го издаде во февруари оваа година. Вунтуришевиќ го опишува нејзиниот стил како „капиталистички блуз“ и црпи влијанија од инди поп, трип хоп и денсхол. Заедно со Бојана доаѓа и Пеџа Милутиновиќ, да растури на бубањ!
 
 
🍓 Алембик се Виктор Танасковски (електрична и акустична гитара, бас гитара, мандола, вокал) и Ива Дамјановски (клавијатури, вокал, теремин). Нивната музика е обид за спој и реобмислување на различни музички жанрови, користејќи експериментални и атипични начини на произведување звук преку (алхемиска) игра со музичките елементи (оттука и идејата позади името). Нивниот прв, истоимен албум е издаден во 2022 и е посветен на конфликтот, но и возможната симбиоза на природата и технологијата, инспириран подеднакво и истовремено од звукот на градскиот метеж колку и од птичји и китовски песни.
 
#ППЖ11 е поддржано од: Embassy of Sweden in Skopje, The Kvinna till Kvinna Foundation, Equality Fund, Зигрид Раусинг Траст и Министерство за култура.
 
Концертот е во соработка со Младински Културен Центар и Liveurope.
#LIVEUROPE e првата Паневропска иницијатива која ги поддржува напорите на концертните сали во промоцијата на надоаѓачки европски артисти. LIVEUROPE е мрежа која е ко-финансирана од програмата на Креативна Европа.
 
* Во текстот се користени цитати од Lorde, Audre (1984). “Age, Race, Class and Sex – Women Redefining Difference” (Paper delivered at the Copeland Colloquium, Amherst College, April 1980). In: Sister Outsider. Essays and Speeches. Freedom, California: The Crossing Press, pp. 114-123