Инфо

Година

2014

Дата/Време

Сабота 08.03 22:00

Место

МКЦ

Земји учесници

CRO | SLO |

Учесници

Punchke

Punchke


┼chresus jist┼

┼chresus jist┼


Кармакома

Кармакома


Kontradikshn

Kontradikshn


Ар тисти

Синопсис

КОНЦЕРТ

КОНЦЕРТ: Punchke (CRO), Chreasus Jist (SRB), June (MKD), Karmakoma (SLO) и Kontradikshn (SLO) 22.00 МКЦ

Punchke се all girl трио од Винковци, Хрватска. Луција (гитара/вокал), Руби (тапани) и Ања (бас гитара) кон крајот на 2013 го издадоа својот деби албум „Sunčano s povremenom naoblakom" кој се најде на врвот на топ листите на сите релевантни регионални музички портали. Досега имаат повеќе од 200 настапи, a меѓу кои и настапи на фестивали како Теранео, Ин мјузик фестивал... ПРВО ПА ЖЕНСКО е прилика прв пат да засвират и во Скопје.

┼chresus jist┼ се гаражно бескрупулозно панк-поп трио од улиците на Белград. Мрсни fuzz рифови, планина од noise & reverb, сето тоа во експлозивен и краток сет на моќните Ивана, Филип и Љуба. Скопје едвај чека да ги чуе. June остава автентичен траг на македонската музичка сцена, давајќи и здив на свежина со својот микс од indie pop, americana со примеси на акустичен country pop. Настапот е најва за нивниот следен албум кој се крчка.

Karmakoma и Kontradikshn се рок/електроника бендови од Словенија, формирани од другари од средношколските клупи. По патот на својата балканска турнеја, ќе го паркираат комбето пред МКЦ за да се запознаат со скопската публика

Top